JAK ROZMAWIAĆ Z TRUDNYM KLIENTEM?
SPIS TREŚCI:
1. Wstęp
2. Klient niezmotywowany
3. Klient niecierpliwy
4. Klient narzekający
5. Klient samokrytyczny
6. Piśmiennictwo
WSTĘP
Jako trener lub dietetyk, praca z różnymi typami klientów może być bardzo dużym wyzwaniem. Każdy z nas ma indywidualne cele, potrzeby i preferencje, a także różne poziomy motywacji i zaangażowania. Właśnie dlatego, poniżej omówimy 4 najtrudniejsze typy klientów, z którymi spotykają się trenerzy i dietetycy.
KLIENT NIEZMOTYWOWANY
Jest to klient, któremu musisz szczególnie jasno wytłumaczyć czym jest Toja usługa oraz opowiedzieć o jej zaletach i wadach. Jeżeli trafnie odgadniesz jego potrzeby zostanie z Tobą na długo. Trafne odgadnięcie potrzeb i celów klienta, zwłaszcza jeśli jest on niezmotywowany, może przyczynić się do budowania zaufania, motywowania do działania i budowania długoterminowej relacji z klientem.
Ten typ klienta może często ignorować zalecenia dotyczące diety i treningu, a także nie stosować się do wyznaczonych celów. Takie zachowania musisz ,,dusić w zarodku'' poprzez uświadamianie klienta o tym jaka droga jest do przejścia.
KLIENT NIECIERPLIWY
Wie czego chce i natychmiast (przeciwieństwo niezmitywowanwgo) skupia się na sobie. Często nawet nie chce rozumieć jak pracujesz, i jest nierealistyczny. Z takim klientem bardzo łatwo o nieporozumienie. Ma on w głowie duży problem i myśli, że jak zapłaci to dasz mu dosłownie wszystko. Spróbuj poznać przyczynę jego pośpiechu, daj do zrozumienia jak ważny jest czas i ustal termin realizacji celów.
Ten typ klienta może próbować negocjować każdy aspekt programu treningowego i dietetycznego, w tym ilość i rodzaj ćwiczeń oraz rodzaj i ilość spożywanych posiłków. Może to prowadzić do konfliktów i trudności w osiągnięciu właściwych wyników a więc stanowczo wyznacz granice waszej relacji.
KLIENT NARZEKAJĄCY
Bardzo trudno go zadowolić. Potrzebuje on zdecydowanie więcej uwagi i chce mieć kontrolę. Często oczekuje nadmiernego wsparcia emocjonalnego i motywacji do wykonywania zadań. Może to wymagać większej cierpliwości i empatii ze strony trenera ale też stanowczości i jasności w komunikacji na temat tego jak wygląda proces. Daj mu pewną swobodę ale wytłumacz, że musi liczyć się z pewną kontrolą z Twojej strony.
KLIENT SAMOKRYTYCZNY
Osoba, która ma wysokie wymagania wobec siebie i zwykle ocenia swoje postępy zbyt surowo. Często miewa obniżone poczucie własnej wartości i łatwiej jej o niespodziewany spadek motywacji, co może prowadzić do stagnacji w działaniach.
Uświadamiaj mu na bieżąco na czym polega wasz proces i postaraj się całkowicie przejąć kontrole nad jego postrzeganiem. W szczególności takim klientom pomóż wzmocnić pozytywne myślenie o sobie i swoim ciele. Skup się na motywujących aspektach treningu i diety, a nie na ograniczeniach i zakazach.
PIŚMIENNICTWO:
"A Systematic Review of Interventions to Increase Physical Activity Among Overweight and Obese Adolescents" (doi: 10.1111/j.1740-8709.2009.00222.x)
"Motivational interviewing as an intervention to increase adolescent self-efficacy and promote weight loss: Methodology and design" (doi: 10.1016/j.ctcp.2014.09.003)
"Group Motivational Interviewing Interventions for Adolescent Obesity: A Systematic Review and Meta-analysis" (doi: 10.1016/j.jadohealth.2015.02.012)
"The effect of a single, brief practice-based nutrition counseling intervention on weight management" (doi: 10.1016/j.jada.2005.08.007)
"The Effects of Different Message Framing on Physical Activity Program Promotion Among Normal-Weight and Overweight Women: A Randomized Controlled Trial" (doi: 10.1177/1090198116687173)