CZAS PRZERWY MIĘDZY SERIAMI - ROBISZ TO ŹLE
SPIS TREŚCI:
1. Wstęp
2. Czy da się ustalić idealny czas przerwy?
3. Krótki czas przerwy między seriami
4. Długi czas przerwy między seriami
5. Umowne granice
6. Piśmiennictwo
WSTĘP
Określenie konkretnej długości przerwy między seriami w treningu siłowym pomoże nam zmaksymalizować jego efektywność. Tylko jak długa lub jak krótka powinna ona być? Wchodząc na siłownie widzisz zarówno osobników zasapanych, którym powinno się niezwłocznie podać tlen ponieważ ledwo co zdążyli skończyć pierwszą serie a już zaczynają drugą. Z drugiej strony widzisz ludzi, których przerwa między seriami jest na tyle rozległa, że nie opłaca im się w ogóle wracać do domu bo i tak spędzają na treningu pół dnia.
...
CZY DA SIĘ OKREŚLIĆ IDEALNY CZAS PRZERWY?
W którą stronę warto iść jeżeli chodzi o długość odpoczynku? Oczywiście nie jest to takie proste i zero jedynkowe żebym odpowiedział ci na to pytanie jednym zdaniem.
Czy w ogóle da się ustalić jeden konkretny zakres czasu przerwy który mielibyśmy praktykować po każdej serii w każdej jednostce treningowej?
Moim zdaniem nie. Długość przerwy powinna być zależna od danych takich jak… rodzaj wykonywanego na dany moment ćwiczenia, umiejscowienia danego ćwiczenia w naszym planie treningowym, naszych możliwości tlenowych czy też całościowej konstrukcji naszego planu.
Zatem nie staraj się obliczyć idealnego czasu przerwy do każdego ćwiczenia bo nie ma wzoru, który określiłby go biorąc pod uwagę każdy możliwy czynnik.
Jednakże analizując bilans zysków i strat możemy określić czy bardziej korzystnym postępowaniem będzie nadmierne skracanie przerwy między seriami czy jej wydłużanie.
...
KRÓTKI CZAS PRZERWY?
W przypadku gdy zbyt wcześnie zabraliśmy się do wykonywania następnej serii, nasze ciało nie miało wystarczającej ilości czasu aby poradzić sobie z fatygą ośrodkową (zmęczeniem naszego centralnego układu nerwowego po wykonanej serii).
Będzie skutkowało to uzyskaniem zdecydowanie mniejszego bodźca w następnej serii czy ćwiczeniu z tytułu wykonania mniejszej ilości/gorszej jakości pracy, która ma na celu zmotywować nasze ciało do rozrostu. Uogólniając nasz trening będzie dużo mniej efektywny.
...
DŁUGI CZAS PRZERWY?
Należy pamiętać, że najważniejszym czynnikiem, który odpowiada za to czy trening jest efektywny jest objętość naszego treningu a więc ilość dostarczanego ciału bodźca w odpowiedniej jakości, który zapewni nam hipertrofię.
Zatem kierowanie się filozofią w, której między seriami damy sobie czas na to aby odpocząć będzie zdecydowanie bardziej trafne. Zależy nam na tym aby dać sobie czas do momentu w, którym jesteśmy na 100% pewni, że damy radę wykonać planowany zakres ruchu zamierzonym ciężarem i nie będzie nam w tym przeszkadzał fakt naszego wzmożonego zmęczenia czy to obwodowego(mięśnia) czy ośrodkowego(układu nerwowego).
...
UMOWNE GRANICE
,,No dobra Adrian skończ mnie tu już owijać naukową gadką wokół palca i daj mi konkrety’’
Tak jak wspomniałem idealne określenie tej wartości nie jest do końca możliwe, lecz żeby Cię nakierować wyznaczę Ci tu widełki czasu przerwy, których zarówno na podstawie mojego osobistego wieloletniego doświadczenia jak i literatury naukowej schodzić nie warto.
Są to tylko i wyłącznie umowne granice, które mogą się zmieniać na podstawie tego jaka intensywność towarzyszy nam przy wykonywaniu serii
Ogólnie rzecz biorąc to sytuacja w, której nasz czas przerwy wynosi mniej niż 90-120 sekund, w większości przypadków będzie niekorzystna, a więc poniżej tej granicy schodzić nie chcemy.
Mówiąc mniej ogólnie, tak jak to wcześniej wspomniałem musimy wziąć pod uwagę miejsce w, którym na dany moment w planie się znajdujemy, specyfikę ruchu oraz nasze indywidualnych możliwościach wysiłkowych.
Porównajmy sobie dwa podstawowe przypadki oraz weźmy pod uwagę czynniki dodatkowe…
Jeżeli mówimy tu o ćwiczeniach wielostawowych na wolnym ciężarze, które angażuje dużą grupę mięśni nasze minimum nie powinno być krótsze niż górna granica widełek wspomnianych wyżej (120 sek.). Lecz tak jak wspomniałem jeżeli to ćwiczenie będzie ostatnim ćwiczeniem z danego dnia treningowego i będziemy już bardzo zmęczeni to ten czas może się znacznie wydłużyć do ilości takiej, która pozwoli nam wykonać serię na pełnych obrotach i efektywnie
Jeżeli mówimy tu o ćwiczeniach jednostawowy lub też wykonywanych na maszynach gdzie wysiłek jest zdecydowanie mniejszy, w wyborze czasu przerwy możemy skierować się tu w stronę dolnej granicy widełek. Nie mniej jednak zwiększenie ilości czasu przerwy w przypadku gdy po 90 sekundach nie będziemy gotowi będzie odpowiednim podejściem.
Podsumowując… Lepiej odpoczywać za długo niż za krótko. Sugeruj się widełkami które Ci tutaj zaproponowałem jednocześnie kierując się swoimi subtelnymi odczuciami oraz wyżej wspomnianymi czynnikami a Twój trening będzie zdecydowanie bardziej efektywny
PIŚMIENNICTWO:
Schoenfeld, Fisher, Jozo Grgic, Helms, Phillips, Steele, Vigotsky [2021].. Resistance Training Recomendacions to maximize muscle hypeetrophy in an athletic population: Position stand of the IUSCA
Enoka, Fuglevand. Motor unit physiology: some unresolved issues [2001]. PMID 1150961
Kazushige Goto, Naokata Ishii, Tomokiro Kizzuka,Kaoru Takamatsu. The impact of metabolic stress on hormolal respones and muscular adaptations [2005]
NO I OCZYWIŚCIE OBIECANY PREZENT
Do 31.03 na kod TRANSFORMACJA10 masz zniżkę (10%) na każdą formę współpracy ze mną.
Jak skorzystać z kodu? Wejdź w zakładkę ,,kontakt'' - wypełnij formularz, a w wiadomości wpisz wyżej wspomniany kod.