NIEZBĘDNA DLA KAŻDEGO - SÓL
SPIS TREŚCI:
1. Wstęp
2. Jakie są normy w podaży sodu?
3. Sód a układ nerwowo-mięśniowy
4. Sód a układ pokarmowy
5. Sód a układ krwionośny
6. Sód a układ hormonalny
WSTĘP
Sól zdążono owijać już złą i dobrą sławą. Warto to jednak wypośrodkować i sprecyzować ponieważ spożycie soli to sprawa indywidualna i jej podaż może różnić się w zależności od naszych potrzeb oraz trybu życia.
Bardzo istotnym składnikiem soli (chlorku sodu) jest sód i to właśnie ten pierwiastek chemiczny pełni wiele istotnych funkcji w naszym organizmie. Zarówno jego nadmiar jak i niedobór może mieć negatywne skutki dla realizacji daszych sportowych celów oraz ogólnego zdrowia.
...
JAKIE SĄ NORMY PODAŻY SOLI?
Dzienna zalecana dawka sodu dla dorosłego i zdrowego człowieka to między 1500 a 2500 mg na dobę, gdzie jeden miligram sodu to w przybliżeniu 2,5 miligrama soli. Oznacza to że przeciętny człowiek powinien spożywać dziennie między 4 a 6 g soli.
W przypadku osób aktywnych fizycznie lub trenujących wyczynowo zapotrzebowanie stricte na sól może sięgać nawet do 12-15 gram soli na dobę a więc jest to znacząca różnica obrazująca nam jak bardzo indywidualnym aspektem jest podaż tego elementu diety.
...
SÓD A UKŁAD NERWOWO-MIĘŚNIOWY
Sód pełni wiele istotnych funkcji w naszym organizmie które poprzez wspomaganie pracy podstawowych układów naszego ciała(tym samych czynności życiowych) przełożyć się mogą zarówno na wyniki sportowe jak i na nasze zdrowie.
Jeżeli trafiłeś na moją stronę i ten artykuł na pewno interesujesz się budowaniem sylwetki a więc bardzo istotną informacją dla Ciebie będzie fakt, że sód jest bardzo istotnym elementem dla pracy układu nerwowo mięśniowego ponieważ ma wpływ na powstawanie impulsów nerwowych przy pracy pompy sodowo potasowej która reguluje różnice stężenia omawianego sodu oraz jak sama nazwa wskazuje potasu po obu stronach błony komórkowej. Mówiąc prościej dzięki niej Twoje ciało szybciej i efektywniej dostarczy Twoim włóknom mięśniowym sygnał do pracy co mocno przełoży się na Twój trening.
...
SÓD A UKŁAD POKARMOWY
Bardzo ważną funkcją sodu w naszym organizmie jest wspomaganie pracy naszego układu pokarmowego. Nie trzeba być lekarzem żeby wiedzieć jak czujemy się gdy nasz układ pokarmowy zawodzi. Sód zwiększa wydzielanie soków trawiennych oraz poprawia wchłanialność istotnych składników/mikro i makroelementów w jelicie cienkim które są niezbędne do naszego prawidłowego funkcjonowania.
Są to między innymi aminokwasy, woda czy glukoza. Zbyt mała ilość sodu aktywuje układ hormonalną enzymatyczny RAA (renina, angiodestyna, aldosteron) wpływa to negatywnie na wydzielanie enzymów w żołądku oraz na wchłanialność w jelitach a Ty odczuważ to wszystko na co dzień.
...
SÓD A UKŁAD KRWIONOŚNY
Prawidłowy poziom sodu wpływa również na niezwykle ważny element naszego ciała jakim jest układ krwionośny. Sód będąc składnikiem płynu wewnątrzkomórkowego reguluje objętość i ciśnienie tętnicze krwi prawidłowy przepływ i umożliwiając zaopatrywanie naszego ciała w tlen i substancje energetyczne.
Wcześniej wspomniana aktywacja RAA spowodowana długotrwałym brakiem sodu wywołuje natomiast zwiększenie ciśnienia krwi.
SÓD A UKŁAD HORMONALNY
Układ krwionośny, nerwowy, mięśniowy, pokarmowy… nie mało prawda? Jakby tego było mało to mam dla Ciebie info, braki sodu mogą również mieć duży wpływ na pracę naszego układu hormonalnego za sprawą funkcjonowania gruczołów jakimi są nadnercza. Na sytuację stresową w organizmie odpowiadają poprzez zakłócenie w wydzielaniu hormonów a konkretnie powodują wzrost poziomu aldosteronu we krwi oraz wzrost kortyzolu(szerzej omówionego tutaj).
JEGO BRAK ODCZUWAMY NA CODZIEŃ
Niedobór sodu możemy sami odczuć na co dzień w postaci pobudzenia pragnienia, pogorszenia możliwości wysyłkowych, bólu głowy czy nawet wymiotów. Wbrew obiegowym opiniom często słyszanym mitom odpowiednia ilość sodu wpływa na zmniejszenie retencji wody i wyrównuje jej całkowity poziom w organizmie do odpowiedniego stanu.